Leden 2016

jak děti přicházejí o iluze

3. ledna 2016 v 13:04 | Aite
"Mami, mamiii, maminko koukeeej!" křičela jsem. V ruce jsem pevně držela čtvrtku, na kterou jsem v ten den ve školce nakreslila své mistrovké dílo.
Věděla jsem, že se mi obrázek povedl. Čert, Mikuláš a anděl. Už teď jsem se viděla, jak s úsměvem a trochou pýchy dávám Mikuláši svůj povedený obrázek. Podívala jsem se na maminku, která vedle mě na kuchyňské lince něco vařila a čekala jsem na její vyjádření. Mezitím se tatínek v předsíni oblíkal, aby mě i mé sourazence vzal ven. Ale maminka nereagovala, stále vařila a mě a mého obrázku si nevšímala. Začala jsem okolo maminky skákat a mávat obrázkem. "To jsem nakreslila pro Mikuláše!" vykřikla jsem.
Maminka se otočila a otupěle pronesla: "Hmm, hezký." Položila jsem tedy obrázek na kuchyňskou linku a začala vyprávět, jak jsem obrázek ve školce kreslila, jak jsem se snažila, a že mi ho dokonce pochválila i paní učitelka. Ale maminka mě neposlouchala a stále vařila a já jsem jí na svůj krásný obrázek stále upozorňovala. Nechtěla jsem se nechat připravit o pochvalu, vždyť se mi ten obrázek tolik povedl!
"Dej to pryč, nemám čas, vařím!" vykřikla na mě. A já ztuhla, chtělo se mi brečet. Podívala jsem se na tatínka, který na mně poznal, jak moc je mi to líto. Oblékl mě a šli jsme ven. Byla jsem tak zmatená. Proč na mě maminka křičela a proč mi obrázek nepochválila tak jako ostatní? Co jsem udělala špatně?

Potkali jsme Mikuláše, měla jsem radost. Chtěla jsem mu dát svůj obrázek, když jsem si uvědomila, že jsem ho nechala na té kychyňské lince. Řekla jsem to tatínkovi, chtělo se mi brečet. Čert mi dal perníček. Řekla jsem básničku. Prý jsem hodná holka. Ale tu mojí vyfantazírovanou chvilku, kdy předám svůj obrázek a zároveň dárek Mikuláši, jsem neměla. Do teď si pamatuju, jak jsem kreslila jeho zlatou hůl. Byla jsem na sebe tak pyšná.

Tatínek řekl, že nevadí, že jsem ten obrázek zapomněla. Prý si ho vystavíme doma. Přišli jsme domů. Šla jsem si pro svůj obrázek na kychyňskou linku. Nebyl tam. Zeptala jsem se maminky, kam ho dala. Vyhodila ho. Překážel jí při vaření.


Aite